https://en.wikipedia.org/wiki/Lõvheim_Cube_of_Emotions

Zrozumienie emocji od dziesięcioleci stanowi wyzwanie dla psychologii, neurologii i nauk humanistycznych. Mimo wielu klasyfikacji — od teorii Darwina o biologicznych podstawach wyrazu emocji, po modele kulturowe i językowe — nie istniał długo jeden, powszechnie akceptowany system porządkujący ludzkie stany emocjonalne.

Jednym z przełomowych momentów były badania mimiki twarzy przeprowadzone w 2014 roku na Uniwersytecie w Glasgow. W ich wyniku ustalono, że znaczna część emocji może być wyrażana poprzez zaledwie cztery podstawowe ekspresje mimiczne (radość, smutek, zaskoczenie i strach), choć w niektórych ujęciach wskazuje się nawet sześć do ośmiu podstawowych wyrazów twarzy. Wyniki te rzuciły nowe światło na wcześniejsze koncepcje „uniwersalnych emocji” i potwierdziły istnienie wspólnych wzorców ekspresji.

Równolegle do badań behawioralnych, Hugo Lövheim, szwedzki neuropsychiatra, profesor i lekarz w Katedrze Medycyny Społecznej i Rehabilitacji na Uniwersytecie w Umeå, zaproponował oryginalny model sześcianu emocji (Lövheim Cube of Emotion). W modelu tym emocje wynikają z kombinacji poziomów trzech neuroprzekaźników: serotoniny, dopaminy i noradrenaliny. Każdy z tych związków chemicznych może występować na poziomie wysokim lub niskim, co daje osiem możliwych kombinacji i odpowiadających im podstawowych stanów emocjonalnych. Model ten łączy podejście biologiczne z próbą systematyzacji emocji i stanowi wartościową ramę dla dalszych analiz.

Dodatkowym impulsem do złożonego podejścia do klasyfikacji emocji były badania Alana S. Cowena i Dachera Keltnera, którzy zidentyfikowali 27 płynnych stanów emocjonalnych, opartych na analizie doświadczenia emocji i ich językowych reprezentacji. Zamiast sztywnych kategorii, zaproponowali model kontinuum emocji, w którym poszczególne stany przechodzą jeden w drugi, tworząc klastery emocjonalne, nie zaś sztywne granice (źródło z ich filmami i klasyfikacją).

Z kolei W. G. Parrot zaproponował podejście hierarchiczne, dzieląc emocje na pierwotne i wtórne (z opcjonalnym trzecim poziomem). Jego klasyfikacja, szeroko wykorzystywana w psychologii narracyjnej, lingwistyce i badaniach kultury, pomaga zrozumieć złożoność emocji w codziennej komunikacji i doświadczeniu (tu łatwa w edycji tabela; źródło).

Poniższa tabela integruje podejścia neurobiologiczne Lövheima z klasyfikacją językowo-poznawczą emocji Parrota, uwzględniając ich powiązania, co może wspomóc ich zastosowanie w badaniach naukowych oraz w kontekście kulturowym.

Emocja (Lövheim) Serotonina Dopamina Noradrenalina Emocje pierwotne
(Parrot)
Emocje wtórne (Parrot)
Wstyd/upokorzenie* Niska Niska Niska Brak Smutek (Sadness) → Wstyd (Shame)
Udręka/cierpienie Niska Niska Wysoka Smutek (Sadness) Cierpienie (Suffering), Smutek (Sadness), Rozczarowanie (Disappointment), Wstyd (Shame), Zaniedbanie (Neglect), Współczucie (Sympathy)
Strach/terror Niska Wysoka Niska Strach (Fear) Horror (Horror), Nerwowość (Nervousness)
Złość/wściekłość Niska Wysoka Wysoka Złość (Anger) Irytacja (Irritation), Wyjątkowa irytacja (Exasperation), Wściekłość (Rage), Wstręt (Disgust), Zazdrość (Envy), Męka (Torment)
Wstręt/pogarda Wysoka Niska Niska Wstręt (Disgust) Złość (Anger) → Wstręt (Disgust)
Zaskoczenie/przestraszenie Wysoka Niska Wysoka Zaskoczenie (Surprise) Zaskoczenie (Surprise)
Radość/rozkosz Wysoka Wysoka Niska Radość (Joy) Radość (Cheerfulness), Zadowolenie (Zest), Zadowolenie (Contentment), Duma (Pride), Optymizm (Optimism), Zachwyt (Enthrallment), Ulga (Relief)
Zainteresowanie/ekscytacja Wysoka Wysoka Wysoka Zainteresowanie (Interest) Radość (Joy) → Zadowolenie (Zest) → Podekscytowanie (Excitement)
Brak**       Miłość (Love) Czułość (Affection), Pożądanie (Lust), Tęsknota (Longing)
* wstyd i inne emocje złożone mogą wynikać z różnych kombinacji neuroprzekaźników, a nie tylko „niskich” poziomów neuroprzekaźników
** miłość jest bardziej złożoną emocją i wynika z bardziej złożonych neurobiologicznych mechanizmów niż te, które obejmuje model Lövheima
Tabela: opracowanie własne, Maciej Psych Smykowski

Jeśli artykuł Cię zainteresował lub masz uwagi, zachęcam do kontaktu w komentarzach poniżej lub przez Inernet ;]