ambasador polskosciNasze Ministerstwo Spraw Zagranicznych przygotowało publikację rękami organizacji Reduta Dobrego Imienia, która zajmuje się głównie walką z oszczerstwami przeciwko Polsce.

W tej publikacji publikacji ministerstwo napisało między innymi:
,,Światowe Dni Młodzieży przypadają w 1050. rocznicę chrztu Polski. Rok 966 to data niezwykle ważna w naszych dziejach. Włączenie do wspólnoty chrześcijańskiej – Christianitas – zadecydowało nie tylko o kształcie naszego kraju, ale też wpłynęło na dzieje Europy i świata. 1050 lat to około 40 pokoleń naszych chrześcijańskich przodków. Wiara w Chrystusa jest dla nas oczywistością, a kultura europejska, sięgająca korzeniami do greckiej filozofii i rzymskiego prawa, jest naszą kulturą. To dziedzictwo, które stanowi o naszej tożsamości. Jak powiedział Jan Paweł II: «Wierność korzeniom wyraża się w trosce o rozwój rodzimej kultury, w której wątek chrześcijański obecny był od samego początku.» (Kraków, 1997 r.)”

W związku z tym posłałem do ministerstwa pismo:

Jak doskonale wiemy nie wszyscy Polacy wierzą w jakąkolwiek religię. Jeśli nawet, to nie wszyscy są wyznawcami Chrystusa. Nie wszyscy mają też chrześcijańskich przodków.

Dla mnie  wiara nie jest dla mnie oczywistością. No chyba, że w Polski Kościół Latającego Potwora Spaghetti Katowice, dlatego proszę o poprawienie zdań uznających wszystkich Polaków za wyznawców religii chrześcijańskich w tej publikacji. Równocześnie proszę o przygotowanie 200 publikacji na zlot pastafarian [czyli wyznawców Latającego Potwora Spaghetti] o historii polski i podobnej dla osób niewierzących w nakładzie 50 000 sztuk.

Dziś dostałem odpowiedź:

Szanowny Panie,

Uprzejmie dziękujemy za wyrażenie opinii odnośnie do publikacji „Ambasador Polskości”, przygotowanej specjalnie dla rodzin goszczących pielgrzymów na Światowe Dni Młodzieży 2016. Pragniemy Pana zapewnić, że w pełni rozumiemy sygnalizowany problem, dotyczący interesów członków społeczeństwa.

Dziękujemy za Pańskie uwagi, które będą wykorzystane w ewentualnych przyszłych przedsięwzięciach wydawniczych.

Z poważaniem,
Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
MSZ RP: Twitter

Dlatego ponowiłem swoje pytania:

Dziękuję za odpowiedź. Cieszę się, że Państwo rozumieją problem, jednak nie dostałem konkretnych odpowiedzi na wysłanego przeze mnie emaila. Wobec tego ponawiam je i wypunktuję:

  1. W jaki sposób poprawią państwo w Waszej publikacji zdania uznające wszystkich Polaków za wyznawców religii chrześcijańskich?
  2. W związku z równouprawnieniem religii i osób niereligijnych w jaki sposób Państwo zamierzają przygotować publikacje opisujące historię Polski z innych punktów widzenia?
  3. Czy moja propozycja 200 publikacji na zlot pastafarian [czyli wyznawców Latającego Potwora Spaghetti] o historii polski i podobnej dla osób niewierzących w nakładzie 50 000 sztuk jest wobec tego przyjęta do realizacji i w jakim terminie mogę się ich spodziewać?

I czekam na dalszą odpowiedź ministerstwa…