Rozwój ewolucji

01_wielki_wybuchJeżeli znamy teorię wielkiego wybuchu, to wiemy, że na początku cała materia oraz energia Wszechświata zgromadzona była razem i miała bardzo dużą gęstość i temperaturę. Było to około 14 mld lat temu [-14·10^9 lat].

 

02_wodorZ tej pramaterii i praczasu i większej ilości wymiarów zorganizował się znany nam wszechświat. Pierwszą materią świata był tylko wodór, następnie powstały inne pierwiastki. Utworzyły się znane nam galaktyki. [-10·10^9 lat].

 

03_ziemiaNasz zakątek galaktyki dostał Ziemię około 5 mld lat temu [-5·10^9 lat] .

Życie [przy czym trudno zdefiniować dokładnie czym jest życie] na niej pojawiło się już około 1 mld lat później, czyli jakieś 4 mld lat temu [-4·10^9 lat].

04_zwiazki_organiczneZwykłe procesy fizyczne i chemiczne spowodowały powstanie związków organicznych najprawdopodobniej od samych początków Ziemi [-3,99·10^9 lat].

 

06_komorkaZwiązki organiczne najprawdopodobniej dzięki mikrosferom lub innym mechanizmom spowodowały powstanie pierwszych komórek. Istnieje jeszcze luka w naszej wiedzy jakie dokładnie mechanizmy do tego doprowadziły, ale jest to praktycznie ostatnia niewiadoma w historii powstania tworów zdolnych do rozmnażania się i ewolucji.

07_wielokomorkowiecNastępnie z organizmów jednokomórkowych wyewoluowały złożone coraz bardziej organizmy wielokomórkowe, najstarsze sinice mają ok 3,5 mld lat [-3,5·10^9 lat].

 

05_kod_genetycznyNie wiemy dokładnie jak powstało powstanie kodu genetycznego, lecz prawdopodobnie w kilkadziesiąt milionów lat, po powstaniu pierwszych oceanów [około -3·10^9 lat].

Powstanie rozmnażania płciowego doprowadziło do powstania wielu gatunków. Wiele z nich wymierało, a ich miejsce zajmowały konwergentne gatunki.

08_inteligencjaPojawiła się również inteligencja. Ze względu na występowanie jej wśród różnych gatunków, najprawdopodobniej jest przypadkiem, że to ludzka inteligencja pozwoliła ludziom na opanowanie świata. Być może dzięki połączeniu inteligencji, chwytnych kończyn i okrucieństwa — udało się nam osiągnąc dominującą pozycję na Ziemi.

09_technosferaDzięki temu, że powoli egzystencja w skali globalnej naszego gatunku nie jest już problemem [od 2011 r. jest więcej ludzi z nadwagą (20%) niż jest niedożywionych (15%)] i możemy badać dlaczego powstaliśmy i skąd pochodzimy. Od XVIII w. przyjmujemy myślenie o ewolucji [-3·10^2 lat].

Od 1953 r. wiemy jak wygląda nasze DNA  [-6·10^1 lat].

W chwili obecnej naukowcy opracowują dokładną mapę genów człowieka. Ogłosili już kilkakrotnie, że poznali ją całą. Nie znamy tylko w pełni, które części za co odpowiadają. Niewielki zasób tej wiedzy jest już zdobyty, ale pozostało jeszcze wiele niewiadomych.

10_zmiana_koduJest tylko kwestią czasu, kiedy zostaną rozpoznane wszystkie, albo tak wiele, że będzie można z połączenia różnych funkcji stworzyć dowolną istotę. Do tego oczywiście nie wystarczy rozwiązanie jakie pełnią rolę geny ludzi, ale też trzeba wziąć pod uwagę i inne gatunki. Być może jest to myślenie nie poparte nawet przybliżonymi danymi, ale sądzę, że zostanie ta praca wykonana prędzej w ciągu 30-40 lat, niż trzystu  [3·10^1 lat].

W tej chwili możemy juz tworzyć modyfikowane genetycznie rośliny. Trochę na oślep łącząc różne funkcje istniejących organizmów. Budzi to obawy ludzi o nieprzewidziane konsekwencje takich działań. Chociaż zazwyczaj podobne zmiany dzieją się naturalnie, oraz projekty te są badane pod różnymi względami nim zostaną dopuszczone do obrotu – to powodują one strach i restrykcyjne ograniczenia w ich stosowaniu. Sądzę, że kiedy dotrzemy do pełniejszego poznania zasad działania całych organizmów, kiedy będzie można modelować funkcjonowanie całej istoty na podstawie projektu kodu genetycznego – uspokoi to ludzi na tyle, że rozpocznie się planowane tworzenie istot.

11_superbohaterowieNie wiem co będzie pierwsze, czy istniejące współcześnie grupy ludzi najpierw zaprojektują żyjące maskotki furby [byle nie gremliny ;) ], czy też najpierw przyjdzie moda na super ludzi o sokolim wzroku i dużej wrażliwości. Na pewno zmieni się oblicze świata. Ludzie przestaną być tacy, jakich znamy współcześnie. Jeśli będą możliwe modyfikacje – prędzej, czy później ludzie z nich skorzystają. Widzę przyszłość, jako świat superbohaterów-Superludzi (łac. homo sapiens superior). Na pewno nie będzie to jednak czysty komiks – kogo będzie stać na modyfikowanie dzieci, kiedy będzie to możliwe? Na te pytania musza odpowiedzieć dużo wcześniej naukowcy, politycy i społeczeństwa [4·10^1 lat].

Mnie jednak ciekawi, co będzie dalej. Bo kiedy ludzie będą mogli dowolnie projektować ciała, w końcu będą w stanie zaprojektować Stworzyciela (łac. Creator), czyli istotę która będzie mogła dowolnie i świadomie przekształcać swój kod genetyczny – przekształcać samą siebie. Takie żyjące laboratorium genetyczne podłączone ze świadomością. Połączenie to może będzie działało z pominięciem szczegółów technicznych; czyli tak jak teraz obsługujemy np. palce – nie wiedząc, w jaki sposób sygnały nerwowe się poruszają w organizmie, tak samo może powstać istota – zmieniająca właściwości swojego ciała za pomocą woli. Oczywiście stopień zrozumienia musi być większy – więc ta istota pewnie będzie miała „większą” główkę, ale sądzę, że mechanizm byłby podobny.

Dokładniej widzę to tak; odpowiedzialne za zmianę organizmu byłyby 3 ośrodki:

  • świadomość, gdzie rodziłaby się wola zmian – np. chcę żeby wyrosły mi skrzydła.
  • podświadomość, część myśląca w jaki sposób zaprojektować geny, aby korzystając z dostępnych minerałów zbudować odpowiednia strukturę – np. skrzydła
  • laboratorium – część organizmu odpowiedzialna za budowę odpowiedniego kodu, z których powstają komórki/organizmy zdolne wykonać żądany projekt.

12_myslaca_planetaTaka istota mogła by zająć życie na całej planecie. Gdyż swobodnie dostosowywała by się do warunków zewnętrznych. Mogłaby stworzyć wiele ośrodków myślących, które przekazywałyby ciałom zadania. Do tego rośliny kumulujące energię i przesyłające ją np. laserowo do dowolnego miejsca – zapewniłyby poruszającym się ciałom dość dowolną mobilność. I jeszcze duży żywy mózg obliczeniowy – niech rozwiązuje problemy dotyczące fizyki.

Początkowo myślałem, że problemem w powstaniu takiego żywego organizmu byłoby równoczesne wytworzenie dwóch, lub więcej Stworzycieli, ale po krótkiej projekcji totalnej wojny biologicznej toczącej się na każdym poziomie, od wirusów do monstrualnych godzilli – doszedłem do wniosku, że te stworzenia prędzej wybiorą symbiozę, niż wojnę. Wobec tego nie widzę już teraz zagrożenia w równoczesnym rozwoju kilku Stworzycieli.

Wobec tego dalszy problem natury socjologicznej. Co w tym wszystkim będą robić ludzie, czy Superludzie? Czy będą chcieli żyć z Stworzycielem w symbiozie? Czy ludzie powstrzymają się przed stworzeniem Stworzyciela, aby móc dalej wieść swoje życie? Czy po rozwiązaniu problemów głodu, wojen, śmierci – nie dojdziemy w ślepą uliczkę wegetacji – broniąc się przed porzuceniem swej niezależności – która po powstaniu Superludzi i tak już byłaby dość względna?

Sądzę, że taki rozwój – w kierunku Stworzycieli jest nieunikniony. Można go opóźnić przez trzecią wojnę światową, lub zatrzymać poprzez drastyczne katastrofy na skale kosmiczną, lecz jeśli to nie nastąpi – to podany przeze mnie scenariusz jest chyba jedyną drogą do której prowadzi ewolucja gatunków.

Pytania jakie mam dotyczące przyszłości Stworzycieli – to; czy po powstaniu utrzymają swoją budowę opartą na węglu, czy zmienią sposób swojej egzystencji na bardziej sprawny – np oparty na krzemie? Skoro są w stanie opanować całą planetę, mogąc zamienić ją w żywy organizm, potrafiąc opanować wszystkie planety układu słonecznego – nie przejmując się terraformowaniem, tylko dostosowując się do warunków. To czy możemy zaobserwować już teraz w ten sposób żyjących Stworzycieli? Pytanie ostatnie. Czy skoro taki jest cel ewolucji, czy nie została już kiedyś osiągnięta na Ziemi? Czy nie powstał Stworzyciel, dowiedział się o czymś więcej i odszedł zostawiając ten świat? Wtedy mit o matce ziemi nabrałby innego znaczenia  [5·10^1 lat].

katowice, 2007 maj 22 — 2012 luty 22

maciek [psych] smykowski

Polecam do przeczytania Accelerando Charles’a Strossa [Do pobrania jako darmowy e-book]  i Wytwory Rzeczywistości Stewarta Iana i Cohena Jacka [W okrojonej wersji pisana jako Nauka Świata Dysku z Terrym Pratchettem].

galeria: