W soobote pociągiem do Hilversum, a potem autobusem do larem [przystanek Singer Laren] dotarłem ze znajomymi obejrzeć wystawę Dziewczyny Tiffany’ego.
tiffany lampJest to wystawa lamp i witraży wytwarzanych około 1900 roku w Nowym Yorku.
Zgodnie ze stwierdzeniem – że za każdym mężczyzną sukcesu stoi kobieta” – za sukcesem Louisa Comforta Tiffany’ego stała Clara Driscoll.
Louis Tiffany sprzedawał luksusowe lampy i okna na przełomie wieków i był wtedy najważniejszym i najbardziej kreatywnym projektantem ameryki. W czasach kiedy królowała secesja, był prekursorem art déco.

Clara Driscoll, jako kierowniczka działu cięcia szkła zatrudniała w swoim dziale młode, zdolne dziewczyny [w tamtych czasach tylko niezamężne panny mogły pracować], projektujące luksusowe lampy o dekoracyjnych kształtach. Zatrudniała też mężczyzn, ale do wykonywania projektów geometrycznych, gdyż jak uważała kobiety miały lepsze wyczucie biologicznych motywów pojawiające się w jej lampach. Mężczyźni byli zatrudnieni do wykonywania projektów o geometrycznych kształtach.
Była nie tylko osobą obdarzoną świetnym zmysłem plastycznym, ale też była prekursorką w zatrudnieniu kobiet, dzięki której mogły one same zarobić na swoje utrzymanie.
W chwili obecnej rekordowa cena jednej z lamp z tej kolekcji w publicznej sprzedaży wyniosła 8.000.000 $

Sama wystawa prezentuje kilkadziesiąt lamp, kilka witraży. Ponadto obejrzeć można szablony i narzedzia niezbędne do ich wykonywania. Na wystawie prezentowane są równiez zdjęcia opisywanych osób jak i plan ówczesnego nowego jorku.
Wszystko opisane w jezyku holenderskim i angielskim. Dostępne są równiez przenośne odtwarzacze z dostępnymi opisami głosowymi w kilku językach.

Cena biletu to: 12 €, lub dla posiadaczy karty muzealnej 4€, zaś dzieci do lat 12 darmo.

Minusem jest zakaz wykonywania zdjęć… ;]
Wystawa potrwa do 2009-08-30.

Strona muzeum:
www.singerlaren.nl

Linki opisujące wystawy lamp Tiffany’ego na świecie i zdjęcia:
www.newyorkology.com
www.antiquesandthearts.com
www.antiquesandfineart.com
www.neustadtcollection.org
zdjęcie z www.daylife.com